Workshop „Arteterapia a meditácia“ – Banský Studenec, 28. – 31. 8. 2014Workshop „Arteterapia a meditácia“ – Banský Studenec, 28. – 31. 8. 2014

Náš prvý workshop – keď si naň spomeniem, tisne sa mi na tvár úsmev, keď si prezerám fotky, to už sa smejem naozaj nahlas. Možno máte pocit, že arteterapia a meditácia nemôžu byť zábavné, či dokonca smiešne, ale tamtie naše 4 dni by vás presvedčili.

Stretli sa tu fantastickí ľudia, ktorí mali chuť sa venovať sebe, ukradnúť si čas len pre seba, načerpať energiu, či niečo nové sa aj naučiť. Ako sami priznali, až takú náramnú zábavu, sebapoznanie a oddych nečakali. Ja si dovolím tvrdiť, že to všetko najmä vďaka skutočnosti, že sa tu zišla skvelá partia ľudí. Naozaj.

Arteterapeutické aktivity, ktorých bolo najviac, sme venovali najmä sebareflexii, svojím emóciám, ťažobám i radostiam. Tak dôležitý proces tvorby bol chvíľami vážny až zádumčivý, chvíľami veselý a usmievavý. A rovnako to bolo aj s reflexiami.
Arte aktivity sme prekladali s oddychovo-zábavnými, pri ktorých sa poniektorí držali za bruchá, ako sa smiali. Napríklad aj ja 🙂  No musím povedať, že „osmičkový uzol“ sčasti zamestnal aj mozgové bunky našich účastníkov.
Nuž a meditácia hľadala harmóniu každého z nás (volali sme to ale prázdno:) Zharmonizovali sme si najmä chrbtice, nakoľko kým si tie zvykli na meditačnú polohu, ktorá je pre človeka síce prirodzená, ale len málokto v nej dokáže vydržať dlhšie ako tri minúty, statočne sme ich potrápili. Meditácia bola takmer pre všetkých niečím novým a musím uznať, že zotrvávať v jednej polohe určitý čas je náročné, no nechať plynúť svoje myšlienky a len letmo ten tok sledovať, je náročnejšie. A hoci som to nečakala, na moje prekvapenie si v nedeľu niektorí účastníci meditáciu pochvaľovali. Aj ona im odhalila nové možnosti seba samých.

Nechcem viac písať, rozoberať jednotlivé aktivity. Radšej pripájam krátku galériu nášho krásneho prvého workshopu a radi sa s vami uvidíme na tom druhom.